עו"ד פלילי

We're fighting for you

אנו נלחמים עבורך!​

מה חשוב להבין לגבי שחרור בערבות ממעצר

שחרור בערבות ממעצר הוא למעשה שחרור המותנה, בהתחייבותו של הנחקר לשתף פעולה, עם המשך החקירה המשטרתית או עם כל הליך משפטי אחר שנקבע עבורו. חשוב להבין שלא מדובר בבחירה של הנחקר להשתחרר בערבות, אלא בהחלטה של השופט, בהתאם לחומרי החקירה והראיות שמוצגות בדיוני המעצר של כל נחקר. בית המשפט יכול אף להורות על שחרור למעצר בית, תחת תנאים מגבילים כחלופה למעצר. שחרור בערבות ממעצר נעשה, בהתאם למצב החקירה ולדרישות התביעה המשטרתית. 

תנאים מגבילים

בית המשפט יכול להורת על הפקדת, ערבות לשחרור ממעצר לצד שורה של תנאים נוספים  כגון הגעה לתחנת המשטרה מעת לעת, לצורך פיקוח שוטף, איסור הגעה למקומות מסוימים, איסור יצירת קשר עם נחקרים אחרים בתיק, איסור יציאה מן הארץ ועוד. גובה הערבות נקבע, בהתבסס על חומרת החשדות המיוחסים לנחקר. במקרים בהם סבור השופט, בהתאם לחומרים המוצגים בפניו, כי מדובר בעבירה בעלות השלכות חמורות, באפשרותו להקשיח את תנאי הערבות.

שיתוף פעולה עם החקירה

הפקדת ערבות לשחרור ממעצר מהווה התחייבות, לא לשבש את החקירה ולא ליצור קשר עם נחקרים או עדים, לשם תיאום ושיבוש. בנוסף הנחקר מתחייב על דמי הערבות, שהוא ישתף פעולה עם רשויות החקירה ובית המשפט בהתאם לצרכי החקירה. טרם שחרור בערבות ממעצר השופט בוחן, את חומרת החשדות ואת רמת הסיכון להתחמקות מהעמדה לדין, באמצעות בריחה מהארץ באופן לא חוקי. מלבד הפקדת סכום משמעותי, הערבות יכולה להיות מותנית באיסור יציאה מהארץ. בית המשפט יכול לדרוש שהנאשם יפקיד את דרכונו, כתנאי לשחרורו בערבות.

שחרור בערבות ממעצר עם עורך דין פללי

בנוסף שחרור בערבות ממעצר יכול לכלול תנאים מגבילים נוספים כגון, איסור כניסה למקום העבירה או איסור כניסה לעיר, זאת במטרה למנוע את שיבוש החקירה. השופט יכול להורות על המשוחרר בערבות, להגיע לתחנת המשטרה הסמוכה למקום מגוריו, אחת ליום, על מנת לוודא, כי הוא עומד בתנאי השחרור שלו. לעיתים שחרור בערבות יהיה בתנאים מגבילים עוד יותר, כלומר, החלפת המעצר במעצר בית. אם אתם זקוקים לליווי משפטי של עורך דין בתחום הפלילי, הגעתם למקום הנכון. עורך דין רונן בנדל מתמחה בליווי נחקרים בחקירה ובניהול ההליכים המשפטים בערכאות השונות. צרו קשר עם עורך דין רונן בנדל, לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית.