עו"ד פלילי

We're fighting for you

אנו נלחמים עבורך!​

העבירה הכי חמורה בספר החוקים מייצרת אתגר גדול לעורך הדין הפלילי. למרות הדימוי השגור של עבירות רצח כעניין סגור וגמור, בפועל הרבה מאוד משפטי רצח מסתיימים בזיכוי או בענישה מופחתת. למשל, עורך הדין רונן בנדל ייצג למעלה ממאה חשודים ונאשמים בעבירות רצח, ומלבד מקרה אחד בו הנאשם שייצג הודה בפה מלא וללא חרטה ברצח כפול וקיבל מאסר עולם, שאר המיוצגים בעבירה זו זוכו או זכו לענישה מופחתת שלא עלתה על 12 שנים.

מה זה בכלל רצח?

זה המקום לציין שלא כל מה שנראה במבט ראשון כרצח יבשיל לכתב אישום על רצח. צריך לזכור שהמחוקק הגדיר כמה עבירות המתה. יש מדינות בהן יש 7 או 8 קטגוריות של עבירות המתה שונות. בישראל עד לאחרונה היו ארבעה קטגוריות בלבד של עבירות המתה: גרימת מוות ברשלנות, המתת תינוק, הריגה ורצח. המצב הזה גרם לכך שהיו הרבה עבירות עמומות שלא תמיד היה ברור למה לשייך אותן וההגדרה של ‘הריגה’ היתה רחבה מאוד. לכן בשנת 2019 נערכה רפורמה וההגדרות של רצח והריגה הוחלפו לרצח בנסיבות מחמירות, רצח,  המתה בקלות דעת והמתה בנסיבות של אחריות מופחתת.

כדי להרשיע אדם ב’רצח בנסיבות חמורות’ צריך שהמוות יגרם תוך מחשבה פלילית ושהמעשה יתרחש נסיבות המוגדרות חמורות, למשל תקיפה על רגע מיני או גזעני.

ברצח רגיל צריך להוכיח את היסוד הראשון אך הנסיבות אינן מוסיפות להחמרה. המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, מאוד דומה לעבירת הרצח וכוללת את היסוד של רצח, אך מנגד יש נסיבות שמצדיקים את אחריות הנאשם, כמו למשל קנטור מצד הקורבן או רקע של התעללות. המתה בקלות דעת מאוד דומה לעבירת הרצח מלבד העובדה שלא היה יסוד נפשי וכוונה לרצח. נציין שבנוסף לקטגוריות אלו הקטגוריות של המתת תינוק וגרימת מוות ברשלנות נותרו ללא שינוי – כך שהיום מדרג עבירות ההמתה מתחלק על פני 6 קטגוריות.

מרחב פעולה לעורך דין טוב

עורך דין פלילי טוב יוכל בהרבה מקרים לשכנע את התביעה להוריד את רף הקטגוריה, למשל מרצח ל’המתה בקלות דעת’. גם בתיקים בהם, על פניו, המסד הראייתי מוצק, ניהול משפט רצח הוא תהליך ארוך שמשאיר פתח לעורך הדין לשפר את מצב הלקוח באמצעות עסקת טיעון או איתור פגם מהותי בעבודת המשטרה או התביעה.